Arjan Ausma opent op de ALV van AJF eind maart in de koepel van Leeuwarden
met het gegeven dat de Rabobank wil financieren waar voedsel wordt geproduceerd. Afrika is momenteel één van de grootste afnemers. China heeft een grote slag gemaakt. Het kapitaal per inwoner in de steden is in zo’n mate gestegen dat ze veel meer hebben te besteden aan onder andere voedsel. Per bewoner van de wereld is er nu nog slechts ongeveer een halve hectare grond beschikbaar voor voedselproductie. De prognose is dat deze oppervlakte nog meer daalt. De valutapositie is ook van groot invloed op het rendement van een bedrijf wat exporteert.
De melkproductie in de Big 7, de zeven grootste exporterende landen, is de laatste jaren heel erg gestegen. Rusland en China zullen weer wat meer melkproducten gaan importeren. Opvallend is dat de kostprijzen van melk over de wereld naar elkaar toe bewegen. Dit omdat het optimum in de meeste landen is behaald en er moeten kosten worden gemaakt om meer te kunnen produceren.Voer-Melk ratio is iets wat eraan zit te komen. De voerprijs is hoger, dus wordt de ruwvoerproductie des te belangrijker. Daarnaast is arbeid een belangrijke factor. Arbeid wordt in plannen vaak onderschat, maar het is erg lastig om in je eentje twee keer zo veel dieren te verzorgen en werk te verzetten.
Na een goede uitleg over de beweeglijkheid van koersen stelt Ausma afsluitend: “Des te groter de bedrijven groeien, des te kleiner wordt de wereld om ons heen.”
